MYSIA ULTRA TRAIL® | MYSIA ULTRA | MYSIA ULTRA PATİKA KOŞUSU | BURSA

Koşuya Başlamak İçin 5 Adım

Koşuya Başlamak İçin 5 Adım

Koşmak, son yıllarda tekrar keşfedilmişcesine popülaritesi artmış ve bir yaşam biçimi haline gelmiştir.

Şehirlerin karmaşası içerisinde biraz kafa dinlemek için dışarı çıkıp koşmak en kolay yapılan aktivitelerden birisi haline geldi. Sizinle birlikte koşmaya gelen arkadaşınız – koşu partneriniz varsa şanslısınız. Eğer yoksa sosyal medya üzerinden koşu gruplarına katılabilir ve koşularınızı daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Koşmak her ne kadar basit görünse de bir süre sonra ne kadar ciddi bir şey olduğunu kendiniz anlayacaksınız. Koşarken vücudunuzun verdiği tepkileri keşfedecek ve bir süre sonra bu tepkilerin ne anlama geldiğini bileceksiniz. Bunlar sizin nerede tempo arttırmanız, nerede azaltmanız gerektiğini, limitlerinizin neler olduğu sorularına cevap olacaktır.

Bunlara keşfetmeden önce bilmenizin ve dikkat etmeniz gereken 5 basit ancak önemli adımı sıraladık. Bunları bilmeniz hem daha verimli koşmanızı hem de koşarken aldığınız keyfin artmasını sağlayacaktır J

Nedir bunlar;

1-Doğru Hızı Belirlemelisiniz

Koşmak evrimsel olarak beynimizin öğrendiği refleks olsa da doğru hızı bulmak sizin koşuya çıkmak için hevesinizi arttırır. Beyniniz size sürekli hızlanmanıza yönelik bildirimler yollarken onu kontrol altına almanın kendinize göre yollarını bulmalısınız. Koşarken konuşabileceğiniz bir tempoyla bunu kontrol alabileceğiniz gibi dinlediğiniz müziğin ritmine göre de ayarlayabilirsiniz. Eğer yeni başlıyorsanız haftada en az 3 gün 20 dakikalık yürüyüşlerle başlamanız kendinize güveninizin gelmesini sağlayacaktır. Ayrıca her ne olursa olsun, bir hedefiniz olsun. Bu sizi daha disiplinli bir hale getirecek ve motivasyonunuzu arttıracaktır.

2- Uygun Kıyafetler

Koşu için uygun kıyafetler giymelisiniz. Mümkün olduğunca pamuklu materyallerden kaçınmalısınız. Teri vücuttan atan kumaşları tercih etmelisiniz. Bunlar koşarken sizin kuru ve rahat olmanıza sağlayacaktır. Kışın ve soğuk havalarda koşarken ise üç kat giyinmeniz tavsiye ediliyor. Zira soğuk hava ile ısınmış kaslarınız arasında muhakkak bir yalıtım tabakası oluşturmanız gerekiyor.

3- Parkur

Koşuya çıkarken parkurunuzu belirlemelisiniz. İster şehir içinde ister doğada olsun hedeflediğiniz km, zaman vs. için parkurun belirli olması önemlidir. Parkurunuz üzerinde kimi hedeflere varış zamanınızı tutmanız performansınızı ölçmede yardımcı olacaktır.

4- Beslenme

Sporun her çeşidinde beslenme önemlidir. Sağlıklı bir vücut için hayatınızın her alanında dikkatli davranmanız faydalı olacaktır. Gün içinde nasıl beslendiğiniz, koşu programınızı önemli ölçüde etkiler. Tükettiğiniz kalorileri kontrol altında tutmak için doğru beslenmeli ve sağlıklı gıdalar tercih etmelisiniz. Meyve, sebze, tam tahıllılar, kuru yemiş vb. çeşitlere odaklanmalısınız. Ayrıca meyve ve sebzeler antioksidanlardan yana zengin olduğundan, egzersiz sonrası toparlanmanıza yardımcı olur. Bunları yaparken canınızın her çektiğini hemen tüketmek yerine belli zamanlarda tüketerek kendinizi ödüllendirmelisiniz. Bu ödüller için sabretmelisiniz. Koşmanın faydalarını görmek için tüm hayatınızı yeniden disipline etmeniz gerekebilir. Yemek yedikten hemen sonra antrenman yapmak yerine kendinize 2 saatlik bir zaman tanımalısınız. Yediklerinizi sindirmekten sonra kanın sindirim sistemi yerine kaslarınıza yönelmesi için bu süreye ihtiyacı vardır.

5- Koşu Partneri

Kendinize koşu partneri bulmanız hem disipline olmanızı sağlar hem de sizi motive eder. Motivasyonunuzun düşük olduğu zamanlarda sizi teşvik edecek birisinin olması bahaneler üretmenizin önüne geçecektir. Birlikte yapacağınız antrenmanları değerlendirebileceğiniz partnerler dışında sosyal medya üzerinden koşu gruplarına katılabilirsiniz. Bu antrenmanlar sırasında ülkemizde düzenlenen pek çok koşu organizasyonu hakkında pek çok şey öğrenebilir, kendi koşu takviminizi oluşturarak koşuyu eğlenceye çevirebilirsiniz. yes

Kendi koşu takviminizi oluştururken “Yeşilin En Güzel Tonlarını Keşfetmek İçin” Mysia Ultra Trail’i de eklemeyi unutmayın laugh

Keyifli koşular wink

HIZLI İLETİŞİM

Tüm Soru Önerilerinizi Bize İletebilirsiniz