MYSIA ULTRA TRAIL® | MYSIA ULTRA | MYSIA ULTRA PATİKA KOŞUSU | BURSA

Kışın Koşmak

Kışın Koşmak

Küresel ısınmadan dolayı mevsim şartlarının değişkenlik gösteriyor olması hepimizi etkiliyor. Havaların en değişken olduğu günleri yaşıyoruz. Bir gün normal diyebileceğimiz bir havayı yaşıyorken ertesi gün soğuktan titriyoruz.

Peki; bizler bu günlerde nasıl koşu ve antrenman programımıza sadık kalacağız? Öncelikle koşmaktan vazgeçmeyerek smiley… Uyandığımızdaki hava durumunun üzerimizde bıraktığı etki o gün ki enerjimizi belirliyor. Havaların bu değişken, kapalı, gri, soğuk, yağışlı vb. olması gibi sayabileceğimiz pek çok neden bizi spor yapmaktan alıkoyabilir. Nasıl mı? Bunları ve bunların meydana getirebileceği pek çok bahaneye kendimizi inandırabiliriz. O yüzden en önemli unsurun antrenman programımızdan vazgeçmemek olduğunu önemle belirtiyoruz; asla durma! wink

Gelelim diğer koşullara… Kışın yağmur ve rüzgar olduğunda işimizin daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Yağmurluk ve rüzgarlıkla kendimizi dış etkenler koruyabiliriz. Ancak durum kar ve buz olduğunda bu kadar basit olmayabilir. Hele ki sabah koşmayı tercih edenler için durum biraz daha ciddi…  Güneş daha doğmamış veya henüz doğmak üzereyken sıcaklık sıfıra yakın ve sıfırın altında olduğunda buzlanma daha fazla görülebiliyor. Böyle zamanlarda attığınız adımlara dikkat etmeniz daha da önemli oluyor. Bu koşullarda hastalıktan ve sakatlıklardan korunmak için alabileceğimiz önlemleri gelin birlikte inceleyelim.

  • Tek Kat Giyinmeyin

kışın koşucuların yaptığı en büyük hata tek kat kalın kıyafetleri tercih etmektir. kıyafet seçiminde dikkat etmemiz gereken sıcakta hava alabilen, soğukta kuru ve sıcak tutacak spor kıyafetlerini kullanmaktır. kışın sıcak ve kuru kalmayı sağlayabilmek için nefes alabilen kıyafetlerimizi tek kat yerine bir kaç kat giyerek sağlayabiliriz. önemli olan bu kıyafetlerin kaşındırmaması ve sürtünme yaratmamasıdır. bir diğer konuda orta katmanda tercih edilecek kıyafetin ısı yalıtımlı özellikte olması gerekir. En üst katman ise yağmur ve rüzgardan koruyacak nitelikte olmalıdır.

Alt kıyafet olarak termal koşu taytları veya diğer termal pantolonlar ideal olacaktır. Tüm seçilecek kıyafetlerin hafif olması ve vücuda ekstra yük bindirmemesi koşu performansı açısından çok önemlidir. Ayakkabı seçiminde ise eğer karda veya buzda koşacaksak trail ayakkabıları tercih etmek düşmeleri ve burkulmaları engelmek için ideal olacaktır.

  • Solunum Yollarınızı Koruyun

Soğuk havalarda nefesimizi düzenlemek diğer koşullara göre daha zor olabiliyor. Bronşlarımıza ve akciğerlerimize çektiğimiz havayı burnumuz yerine ağzımızdan aldığımızda kuru ve soğuk olacağı için solunum yollarımızı tahriş ederek solunum yolu hastalıklarıyla karşı karşıya kalabiliriz. Bu durumdan kendimizi korumak için yapmamız gereken ağzımızı ve burnumuzu koruması için pamuktan üretilen buff ya da bezleri kullanmak yararlı olacaktır.

  • Beslenme

Diğer mevsimlerde olduğu gibi kışında koşu öncesi ve sonrasında beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Ancak kışın daha çok su tüketimine önem vermeliyiz. Soğuk havalarda su içmemiz azaldığından kendimizi su içmeye teşvik edici önlemler almamız vücut direncimizi korumak için faydalı olacaktır.

  • Isı Kaybına Dikkat

Kışın koşarken metabolizma hızımız arttığında vücut sıcaklığımızda artmaya başlar. Bu durumda da ani ısı kayıplarına uğramak zararlı sonuçlara yol açabilir. En çok eller, ayaklar ve başımızdan ısı kaybederiz. Bunun için koşu sırasında eldiven ve bere kullanımının önemini unutmayalım.

  • Görmek Ve Görülmek

Kışın günler kısa olduğu için sabah erken saatlerde ve akşamları da karanlıkta koşmak durumunda kalabiliriz. Bu zamanlarda antrenman için koşuya çıkıldığında önemli olan görmek ve görülmektir.

Önümüze çıkacak engelleri, çukurları, su birikintilerini görebilmek ve adımlarınızı atarken dikkatli olabilmek için karanlıkta kafa feneri kullanmalıyız.

Görünür olabilmekte dışarıdan fark edilmek ve olası kazaları önlemek adına önemlidir. Bunu sağlamak içinse yapmamız gereken reflektör özellikli bantlar ya da kıyafetler kullanmak görünmenizi sağlayacaktır.

Bunlar dışında siz neler yapıyorsunuz? Kışın antrenman yaparken geliştirdiğiniz yararlı alışkanlıkları, eklemek istediklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Bunun için bilgi@mysiaultratrail.com adresine e-posta yollayabilirsiniz. smiley

HIZLI İLETİŞİM

Tüm Soru Önerilerinizi Bize İletebilirsiniz